fbpx

Jak využít obkladový kámen nepravidelného tvaru?

Přírodní kámen přebírá hlavní roli při výběru obkladových materiálů. Návrat k naprosté klasice přináší především výhody ve stálosti, pevnosti a odolnosti. Kamenné obklady se dobře instalují, upravené části nezatíží příliš základní konstrukci. Ve svém výsledku vytvoří dokonalou ochranu zdiva, mají mimořádný estetický efekt a nevyžadují téměř žádnou údržbu ani obnovu.

Hra s barvou i tvarem

Pravidelné tvary nabízí neutrální základ, který skvěle doplní moderní domácnost. Výjimečná nabídka barevných odstínů plně vyhoví i rustikálně laděnému domu. Obklady můžou řešit interiér i venkovní prostředí. Při výběru typu kamene i jeho barvy a struktury je třeba zohlednit celkový pohled na plochu i její okolí. Pestrá nabídka vám umožní snadno pracovat s optickým zvětšením prostor, podtržením zajímavé dispozice i zvýraznění obrysů kolem oken, krbu, nebo venkovního sezení.

Porfyr zaujme typicky červeným zabarvením s krystaly velkých bílých živců. Nepravidelné tvary můžete rozsadit s důrazem na kombinaci různých velikostí a vytvořit nápaditou plochu. Zajímavou možností je střídat kámen v podobě přesné dlaždice a nepravidelných útvarů. 

Porfyr patří mezi obkladové materiály, který dokáže vytvořit dojem dokonalé roviny bez plastických efektů. Je škoda zakrýt velkou plochu jednolitým obkladem. Širší spáry, různě natočené hrany a nepravidelnosti dodají živost a energii. Kámen se bude i barevným odstínem zajímavě proměňovat v závislosti na denní době nebo dopadu slunce. 

Dalším oblíbeným kamenem je kvarcit. Hornina je typická jemnou až střední zrnitostí a nápadnou podobností s mramorem. Dokáže vykouzlit elegantní plochy, které jemně ustoupí jiným dekoracím nebo nápadnějším prvkům. Typické barvy se pohybují od světlé bílé po šedivou nebo žlutou. 

Originální doplněk

Nepravidelný tvar nabízí nový způsob práce. Obklady můžou vytvořit jen lehkou linii, která rozbije velké plochy a dodá jim dynamiku. Různě tvarované kousky je možné skládat do mozaiky a pracovat s různou šířkou spár. Využijte na plno krásné odstíny a originální řešení různorodých tvarů. Mozaika vždy zaujme pozornost a zapůsobí.

Luxusní a praktické řešení

Přírodní kámen nabízí vyváženou kombinaci. Krásný vzhled doplňuje maximální stálostí. Kámen není třeba časem upravit ani udržovat. Namáhaná místa v exteriéru je možné jednoduše ošetřit a opláchnout od nečistot. Kámen zvýší estetickou úroveň celého domu a zaslouží si jistě pozornost i při vybavení interiéru. Projděte si možnosti i vy a inspirujte se. Obkladový kámen je krásným a originálním řešením.

Leštidla na kámen

Přírodní kámen je krásným materiálem, který vyhoví estetickým nárokům interiéru i venkovního prostředí. S vysokou odolností a stálostí vytvoří pevný základ krásných podlah, obložení, stavebních prvků i doplňků. Kámen si zachová svůj vzhled i při náročném zatížení nebo při vystavení změnám teplot, UV záření a spádové vodě. Přestože kámen patří mezi nejpevnější a nejstálejší materiál, pravidelnou údržbou zastavíte stárnutí ploch a dodáte jim i prvotřídní lesk.

Základní údržba - pečlivý úklid

Základním prostředkem pro běžnou údržbu je jemný mýdlový čisticí koncentrát. Vyčistí povrchy s dlouho trvajícím účinkem. Přírodní ošetřující složky podtrhnou a oživí barvu a strukturu materiálu. Pravidelným používáním vytvoří na povrchu ochranný film, který sníží citlivost vůči ulpívání skvrn, zabrání opětovnému navracení nečistot a s dostatečnou silou odpuzuje vodu. Vhodný je pro ruční i průmyslové čištění všech hrubých i matných podlah. Využití najde i pro čištění obkladů, stěn nebo schodišť. Vyhoví nárokům pro ošetření přírodního i umělého kamene. Pomáhá účinně odstranit zbytky graffiti.

Krásné podlahy

Prostředky pro ochranu a čištění kamene můžete vybírat i z dalších produktů. Efektivní složení určuje prostředky i pro speciální účely. Přípravky pro ošetření podlah osvěží barvu a strukturu, zároveň vytvoří neviditelný ochranný film. Po vyleštění zajistí dlouhodobý hedvábný lesk. Zabrání pronikání a usazování nečistot, oddálí sklony ke žloutnutí. Výhodou prostředků je jednoduchá aplikace. Přípravky jsou biologicky odbouratelné a po zaschnutí zdravotně nezávadné. Mramoru, travertinu, břidlici, žule, ale i kompozitním materiálům nebo umělému kameni vrátíte živý vzhled i na frekventovaných a vysoce namáhaných místech.

Dokonalý lesk

Další možností úprav povrchu kamene je ochranná ošetřující emulze s obsahem vosku. Jemně broušené a leštěné podlahy ošetří, osvěží jejich barvu a zároveň jim vrátí brilantní lesk. Přípravek zabraňuje pronikání vody a nečistot do povrchu obkladu. Pravidelnou aplikací snížíte následky mechanického opotřebení.  

Pro údržbu a ochranu přírodního kamene doporučujeme využívat pouze speciálně upravené prostředky. Náhodné používání běžných čisticích přípravků může vést k trvalému poškození povrchu, zešednutí, ztráty lesku. Namáhavá práce nepřinese žádaný efekt. Přípravky uzpůsobené struktuře kamene zapůsobí jako rychlý a pečlivý čistič a navíc dodá povrchu i potřebné látky, které zvýrazní barvy, oživí strukturu a navrátí původní vzhled. Namáhané plochy častou pochůzkou, dekorativní předměty i obložení získá zpět dokonalý vzhled. Práce s prostředky nevyžaduje složité ředění ani přípravu. S poradou o vhodném využití vybíraného prostředku nebo s radou se můžete obrátit na specializované prodejce. Doporučí vám ideální složení s ohledem na typ kamene, jeho zatížení i požadovanou úpravu stavu.

Kámen pro dlažby - pravidelný a nepravidelný tvar

Přírodní kámen je krásnou a praktickou volbou pro dlažby a pochozí plochy. Dostupná cena, snadná pokládka a široká nabídka ve zpracování dovoluje řešit chodníky kolem domu, podlahy venkovních sezení nebo teras i příjezdové cesty. Kámen se bez změn v pevnosti skvěle vyrovnává se střídáním teplot, působením UV záření i přímým stykem s vodou. Kromě vysoké odolnosti nabízí i krásné barevné odstíny, které podtrhnou styl domu a dodají mu luxusní vzhled. 

Vysoká pevnost a odolnost

Pestrá paleta barevných odstínů dává na výběr od jemné neutrální šedé a béžové, přes kresby červené, zelené a žluté. Zahradu a okolí domu oživí i zajímavé tmavé syté barvy. Ideálním druhem pro pokládku dlažby jsou břidlice, travertin, vápenec, ale zejména porfyr a kvarcit. Porfyr a kvarcit, krom jiných výhod, nekumulují teplo, jsou skvělou volbou i pro pokládku kolem bazénů nebo na verandě, kde přecházíte bosou nohou. 

Porfyr a kvarcit

Přírodní kámen není třeba ošetřovat impregnací. Zachovává si barvu i skvělý vzhled za jakéhokoli počasí. Zmíněné horniny rozeznáte podle zbarvení. Porfyr je charakteristický kresbou nebo odstíny s červenou: šedo-hnědé, červeno-rezavé, šedo-červené (do vínova) nebo rezavé. Porfyr perfektně zapadne do okolí zelených zahrad. Kvarcit oživí prostředí kombinací šedo-béžové i šedo-zelené. Brazilský kvarcit nabízí odstíny do žluté, růžové nebo zeleno šedé. 

Hra s barvou i tvarem

Při řešení pokládky si můžete pohrát nejen s odstíny kamenů, ale i s jejich uložením. Klasické pravidelné tvary působí elegantně a nerušivě. Vytvoří stálý základ pro bezpečné přecházení, vyrovnají se i se zátěží jako podklad pro parkování nebo přejíždění vozem. 

Nepravidelné tvary chodníky i cesty oživí a dodají jim originální vzhled. Využít můžete i zajímavé barevné kombinace, odsadit jednotlivé kostky s větší mezerou. Každý kámen je trochu jiný, reaguje barevně na úhel dopadu slunečního světla, jinak působí po dešti. 

Přírodní kámen nabízí mimořádné funkční vlastnosti a vzhledově skvěle vyhoví rustikálně řešenému domu, ale i moderním stavbám. Inspirujte se a projděte si nabízené varianty. Přírodní kámen krásně zapadne i do řešení vaší zahrady.

Impregnace kamene

Přírodní kámen skvěle řeší obklady interiérů, podlahy, nášlapné plochy i dekorační prvky. Svojí vysokou pevností a stálostí obstojí i ve venkovním prostředí, kde se bez problémů vyrovná s následky spádové vody, vysoké vzdušné vlhkosti, i přímého UV záření. Je zárukou dlouhé životnosti, nevyžaduje složitou údržbu a pestrou paletou barev a struktur nabízí originální variantu pro jakýkoli architektonický typ domu, řešení zahrady i návrhu interiéru. Přírodní kámen není třeba složitě udržovat, přesto některé prostředky pomůžou zvýraznit barvy, oživí vzhled nebo dodají plochám precizní lesk.

Bez skvrn a odolnější vůči vodě

Speciální impregnační prostředky využívají bázi silikonu. Mají vysoký hydrofobní účinek, odpuzují vodu, brání usazení vodního kamene a vzniku nevzhledných skvrn. Prostředky můžou doplnit i účinky oleofobní, efektivně odpuzují olej, barvu a mastnotu. Jsou ideálním řešením ošetření kamene na namáhaných místech nebo na místech, která čelí frekventované silnici. Jsou účinnou ochranou i proti graffiti. Impregnační přípravky snižují pronikání nečistoty, mají protiskluzný účinek a zabraňují vzniku skvrn. Odolné nečistoty nebo nežádoucí graffiti jednoduše odstraníte mýdlem na kámen. 

Světlostálý a odolný přípravek dodá kameni vyšší odolnost i proti povětrnostním vlivům a žloutnutí, je vhodný pro vnitřní i venkovní použití. Aplikovat jej můžete na leštěný, broušený i pískem tryskaný mramor, vápenec, travertin. Poslouží jako kvalitní ochrana i pískovci, žule nebo umělému kameni.

Výraznější barvy a lesk

Impregnační prostředky mají efekt i ve zvýraznění barevného odstínu. Zlepší optický vzhled a podle zvoleného typu dodají povrchu i lesk v širokém spektru od hedvábného odlesku až po efekt zrcadlového lesku. I tyto impregnace dodávají kameni ochranu proti pronikání nečistot a vlhkosti. Po aplikaci zůstává povrch neklouzavý. 

Efektivní prostředky se silikonem

Častým neduhem venkovních obložení nebo pokládek je zanesení vodních řas a mechu. Stinná místa nebo prostory zatížené vysokou vlhkostí zbytečně trpí a pozbývají na krásném vzhledu. Přípravek na bázi silikonu zabrání rozšíření výkvětů mechu, řas i dalších rostlin. Má vysoký hydrofobní účinek, využití najde pro impregnaci savých fasád, zdí a podlahových ploch z přírodního kamene, ale také betonu, cihel, zvoniček.

Aplikace impregnačních prostředků se nemusíte obávat. Jednoduchý návod vás provede postupnými kroky. Investice času do ošetření kamene se vrátí trvale krásným vzhledem, a i dlouhodobou ochranou povrchu. Výrazné barvy a krásná struktura vyniknou na dokonale čistých plochách, které nenaruší stopy vodního kamene, ulpívajících nečistot nebo mechu.

Přírodní kámen působí jako krásný stavební prvek, který elegantní vzhled provází i vysokou pevností, odolností a dlouhou životností. Kámen je možné využít v tenkých plochách nebo páskách jako obklady, skvěle poslouží i jako pokládka. Mimořádná kvalita umožňuje využít kámen pro řešení interiéru i venkovních prostor.

Dokonalá elegance

Kvarcit se vyznačuje jemnou zrnitostí, která může v zajímavých kresbách přecházet až k hrubší struktuře. Vzhledově se blíží k mramoru, jeho cena je však výrazně nižší. Dovoluje vytvářet krásné elegantní obklady i podlahy s menší investicí. Přesto garantuje dostatečnou pevnost a stálost.

Řecký kvarcit

Kámen zapůsobí elegantními odstíny šedé. Světlé plochy dokážou opticky zvětšit prostor. Projasní i malé interiéry, ve venkovním prostředí skvěle ladí se zelenou plochou zahrad. Jednotlivé kousky si zachovávají originální kresbu i jemné rozdíly v intenzitě odstínu. Nepůsobí jako strohá jednolitá vrstva. Kamenné desky vyniknou v ploše tvořené nepravidelnými dílky. Jsou vhodné jak na obklad (zde je postačující tloušťka 1-2 cm), tak na dlažbu. Pro dostatečnou odolnost při zatížení je vhodné volit tloušťku 1,5 –3 cm. 

Zajímavou obměnou jsou desky v barvě šedo-béžové i šedo-zelené. Tento přírodní kámen se vyjímá jak v interiéru, tak v exteriéru. Při instalaci není třeba zajistit náročný podklad. Kvarcit můžete uložit do zásypu nebo do trávy. V zahradách krásně působí samostatné nášlapné plochy, které naznačí průchozí cestu. Řecký kvarcit není třeba ošetřovat impregnací.

Brazilský kvarcit

Výraznější odstíny i syté žilky nabízí brazilský kvarcit. Je výjimečný svou barvou v paletě žluté, růžové nebo zeleno šedé. V interiéru i exteriéru podtrhne tyto barvy i příjemná struktura kamenných desek. Brazilský kvarcit je velmi oblíbený jako dlažba kolem venkovních bazénů. Kamenné desky totiž zůstávají na dotek příjemně vlažné, i když se do nich po celý den opírají horké sluneční paprsky. Kamenné desky je však nutné ošetřit impregnací. 

Nechte se okouzlit krásnou kresbou i měnícími se odstíny v závislosti na denní době nebo podle dopadajícího světla. Kvarcit povýší styl každého interiéru a v prostorách kolem domu zapůsobí vysoce luxusním dojmem. Návrat k přírodním materiálům je zároveň investicí do stálého a kvalitního prostředí. Kvarcit není třeba složitě udržovat, svou pevností a stálostí je zárukou krásného trvalého vzhledu.

Přírodní kámen se s velkým zájmem vrací do návrhů domů, interiéru bytů i zahradních úprav. Vysoce odolný a pevný materiál vyniká tvarovou i barevnou stálostí, nevyžaduje téměř žádnou údržbu a s jistotou si zachová perfektní vzhled i funkční vlastnosti po desítky let. Přírodní kámen nabízí zajímavé barevné odstíny i strukturu, která dodá venkovním i vnitřním prostorám jedinečný styl a originalitu.

Vysoká pevnost a odolnost

Přírodní kámen je možné využít jako obkladový materiál. Má dobré izolační vlastnosti a s vysokým účinkem ochrání zdivo. Je skvělým materiálem i pro dlažby, chodníky, obrubníky nebo pochozí plochy verand a teras. Bez změn v pevnosti se skvěle vyrovnává se střídáním teplot, působením UV záření i přímým stykem s vodou.

Porfyr patří mezi nejoblíbenější typy hornin. Kromě vysoké odolnosti vůči zátěži nabízí i krásné zbarvení. Pořizovací cena řadí porfyr mezi dostupný materiál a bez vysoké investice dovoluje zajistit obložení nebo obkládku i velkých ploch.

Odstíny červené, růžové, fialové

Porfyr patří mezi vyvřelé horniny s obsahem velkých krystalů živce nebo křemene. Je spojený s místem nálezu s ložisky mědi, molybdenu, kobaltu a wolframu, rud, které mu propůjčují charakteristické zbarvení. Obecně dříve jméno porfyr zahrnovalo všechny červeně zbarvené horniny, které se používaly pro dekorativní účely. Přírodní kámen je známý již od dob antiky. Původně se používal pro vedení ozdobných prvků okolo oken a dveří, zakončení sloupů. Nálezy dochovaly využití i jako kamenné stoly, parapety, části schodišť. 

Skvělé řešení chodníků, cest i nášlapných ploch

Hornina je odolná vůči zátěži i povětrnostním vlivům. Ani po delší době neztrácí sytost barev, povrch nešedne. Originální zbarvení se zajímavě proměňuje v závislosti na denní době i dopadu světla. Barvy šedo-hnědé, červeno-rezavé, šedo-červené (do vínova) nebo rezavé perfektně zapadnou do okolí zelených zahrad. Skvěle vyhoví rustikálně řešenému domu, ale i moderním stavbám. Porfyrové kamenné desky nabízí několik variant pro řešení obkladů i dlažby. Pravidelné pásky působí elegantně a klidně. Živější a originálnější jsou štípané plochy v nepravidelném tvaru, které můžou vytvářet nápadité mozaiky. Možným řešením je také zapuštění nášlapných desek přímo do udržovaného trávníku a vést jemnou nenápadnou cestu. 

Porfyr nekumuluje teplo, je vhodný i pro pokládku podlah na terasách, venkovního sezení nebo kolem bazénu. Není třeba jej ošetřovat impregnací, což se projeví jako velká výhoda v minimální údržbě. Projděte si realizované plochy v zahradách nebo v obkladech domů a inspirujte se. Porfyr může být elegantním řešením i vašeho domu.

Obkladové pásky

Přírodní kámen si zaslouží pozornost při řešení úprav interiéru i venkovních prostor. Vybírat můžete z pestré palety barev. Kámen si půjčuje neutrální šedou, béžovou, bílou, vykreslit dokáže i jemné pastelové odstíny, zajít může dokonce až k výrazným kontrastům. Volit můžete hladce opracovaný povrch i plochy s výrazným zrnitým vzhledem. Strukturu i barvu kamene dokonale přizpůsobíte stylu domu i jeho okolí. Bezkonkurenční pevnost a odolnost materiálu vám pak navíc dá jistotu v dlouhé životnosti. Přírodní kámen vytvoří pevný základ při řešení chodníků, podlah, parapetů, desek stolů nebo obkladů.

Minimální údržba a stálý dokonalý vzhled

Pevný materiál využívá vysokou odolnost vůči mechanickému poškození, přímému UV záření i vodě. Kamen nesákne vodu, je tvarově i barevně stálý. Bez jakékoli změny nebo potřebné údržby si zachová původní vzhled po mnoho let. Obklady můžete řešit nepravidelnými plochami, které vytvoří zajímavou mozaiku. Oblíbená je i varianta pásků. Tenké, přesně opracované horniny na sebe dobře navazují. Hrou barev vytváří originální souvislou vrstvu. Obkladové pásky můžete vést po obvodu domu do jakékoli výšky. Ve stejném stylu můžete dekorovat lemy oken a dveří nebo schodiště. Stejného efektu docílíte i při realizaci obkladů v interiéru. Instalace je jednoduchá a výsledný efekt předčí očekávání. 

Kvarcit

Mezi nejčastěji využívané druhy kamene patří kvarcit. Rozpoznáte jej jemnou až střední zrnitostí a nápadnou podobností s mramorem. Typické barvy se pohybují od světlé bílé po šedivou nebo žlutou. Působí elegantně a nerušivě.

Břidlice

Břidlice využívají dokonalou rovinnou štěpnost. Skvěle se opracovávají a formátují i do tenkých desek. Nabízí zbarvení v šedé až černé, nevšední vzhled může dodat příměs oxidů železa, kdy se na povrchu protínají narezlé žilky nebo plochy. Kontrastní barvou oživí okolí a podtrhne stavební linie.

Rula

Ruly umí využít velký podíl slídy. Zrnité uskupení, plástevné souvislé pásky nebo očka světlých nerostů vytvoří krásnou hru na povrchu, který se proměnnou denního světla pohybuje v širokém spektru odstínů. Rula se může jemně lesknout i třpytit. Nejoblíbenější je rula v barvě světle šedé, žlutavé, hnědé nebo červené. 

Travertin

V nabídce kamenných obkladů je často zastoupený i travertin, přestože jde o imitaci přírodního materiálu. Na pohled se dokáže pohybovat od výrazného černé žilkování a tmavě šedého podkladu až po elegantní béžové i krémové. Výborně kombinuje vysokou odolnost a snadné opracování.

Při výběru obkladového kamene si dopřejte čas. Nestačí si projít nabídku na internetu. Kámen je proměnlivý, dokáže využít sluneční světlo i stín. Perfektně podtrhne elegantní vzhled zahrady a domu dodá nezaměnitelnou atmosféru. Projděte si nabídku na živo, vyzkoušejte různé kombinace a zkuste i varianty, které by vás od stolu nebo katalogu nezaujaly.

Kamenné obrubníky

Jednotně upravené příjezdové cesty, chodníky, záhony nebo okrasné části zahrady skvěle podtrhnou styl domu i jeho okolí. Zdůrazní váš cit pro detail a jednotný vzhled. Přírodní kámen skvěle vyzní v kombinaci se živou přírodou, zeleným trávníkem i rozkvetlými záhony. Bez problémů se přizpůsobí jakékoli barvě omítky i řešení domu. Rustikální inspirace, historické části i moderní objekty se můžou spolehnout na mimořádnou odolnost a stálou krásu kamenných doplňků. Pevné lemy cest můžete realizovat v barevném kontrastu i v souladu s ostatním povrchem.

Porfyr - pevný základ

Při výběru kamene pro cesty nebo chodníky je často doporučovaný porfyr. Patří mezi univerzální druh kamene, který nabízí široké využití i pro pochozí plochy i pro obklady. Barevné ladění nabízí v poměrně pestré paletě, kdy v různých odstínech a náznacích kombinuje červenou, růžovou i rezavou. Skvěle vyzní v realizaci venkovních sezení, pergol nebo teras. Krásný je v okolí krbu, v kuchyni nebo ve velkých halách.

Porfyr dovoluje přesné opracování a štěpí se v rovinách. Hrubší povrch má mimořádnou odolnost a pevnost. Je skvělou volbou pro pojezdové cesty i chodníky. Formátované dlaždice dokonale vyplní i velké plochy. Někdy může působit málo plasticky. Ve větších celcích však můžete využít i nepravidelné tvary dlaždic nebo kostky skládané do zajímavých mozaik. Opticky můžete pracovat i s kombinací různě širokých mezer, při pokládání vytvoříte jednoduchým trikem originální variace.

Jedinou nevýhodou porfyru je schopnost akumulovat teplo. Při dlouhodobému vystavení přímému UV záření se kameny rozehřejí, nejsou proto vhodné pro řešení pokládky kolem bazénu nebo na terase, přes kterou budete přecházet bosí. Extrémní tvrdost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a krásné barvy však výrazně převáží jediné omezení, které kámen provází.

Pečlivé měření a nákup kompletního materiálu

Při výpočtu spotřeby kamene doporučujeme počítat až s 20 % rezervou navíc. Při pokládce dlažby nebo obkladů je těžké dojít přesného čísla. Kámen je sice možné dokoupit, ale nová várka by mohla přicházet z jiného zdroje a nemusí přesně ladit s původně zasazenými odstíny. Kamenné obrubníky proměřte a zajistěte současně s ostatním materiálem. Obrubníky jsou dodávány v pevně stanovených tloušťkách, volných délkách a výšce 20-30cm. Hrany obrubníků jsou štípané. Obrubníky můžete využít i mimo pevně vyznačené cesty. Krásně doplní lemy záhonů v zahradě, můžou naznačit rozdělení venkovní plochy na užitnou a odpočinkovou. Přírodní kámen beze sporu patří do každého prostoru. Dodá mu nestárnoucí eleganci a dokonale pevný základ. Výhodou je minimální údržba. I po mnoho sezonách působí kámen stejnou barvou a elegancí.

Štípané kostky z přírodního kamene

Přírodní kámen se vrací do realizací chodníků, příjezdových cest a lemů v zahradách. S velkým úspěchem střídá betonové desky, které byly dříve hojně používány. Na místo fádní šedé plochy bez většího nápadu a změn se využívá kámen v mnoha odstínech a v různé struktuře. Štípané kostky se snadno pokládají, dávají na výběr ve velikosti a umožňují variabilně upravit chodník nebo cestu do pravidelných útvarů nebo nápaditých mozaik. Přírodní kámen se barevně proměňuje během dne, každým svým dílkem je originální a podtrhne eleganci domu i jeho okolí. 

Porfyr - inspirace ze starého světa

Porfyr se využívá ve stavebnictví již od dob antiky. Původní termín z řeckého porphyreos odkazuje na typicky červené zabarvení s krystaly velkých bílých živců. V Římě se porfyr využíval ke zdobným prvkům, později i k dláždění. Tehdejší umělci cenili půvabné zbarvení, výrazné proměny i skvělou odolnost a pevnost.

Ideální řešení pro zahradu

Porfyr je univerzálním materiálem, který je možný uplatnit ve vybavení interiéru i exteriéru. Vynikne jako venkovní dlažba i obklady. Štípané kostky mají hrubší povrch, ale zachovávají dokonalou rovinu. Jsou skvělým řešením pro pojezdové plochy. Jednotlivé kostky můžete usadit v pravidelné čtvercové ose, pohrát si můžete i s kombinací různých velikostí a střídat kámen v podobě přesné dlaždice a nepravidelných útvarů. Porfyr dokáže vytvořit dojem dokonalé roviny bez plastických efektů. Jednolitou plochu je však možné snadno oživit. Stačí zapustit spáru mezi kameny o 5 mm a více.

Nevýhodou porfyru je akumulace tepla. Kámen přejímá teplo ze slunce a s dlouhým efektem jej udrží. Dobře uvažte začlenění porfyru do okolí bazénu nebo v bezprostřední blízkosti terasy nebo vchodu, kde byste později chtěli komfortně přecházet bosou nohou.

Mimořádná odolnost

Přírodní kámen obecně si zaslouží pozornost pro svou pevnost a stálost. Dokáže odolávat přímému UV záření, dešti, vlhkosti i velkým proměnám teplot. Je zárukou skvělého vzhledu v několika desetiletích. Neztrácí barvu ani tvar. Pořízením chodníků nebo obložení domu podtrhnete jedinečný vzhled celého okolí. Kámen, zelené plochy a dřevo vytváří pohovou klidnou atmosféru a upozorní na váš dobrý vkus. V následujících letech vám navíc ušetří práci s obnovou původního vzhledu nebo nutnými opravami.

Skalní stěna

Přírodní materiály se těší trvalé přízni bytových návrhářů i architektů. Pevný kámen není třeba složitě udržovat, je tvarově i barevně stálý. Podle druhu horniny nabízí velký výběr ve struktuře i barevném odstínu, slouží jako originální a krásný obkladový materiál, poslouží jako základní deska stolů, zdobí příjezdové cesty a chodníky, poslouží i jako originální nášlapy v zahradách. Zajímavou možností využití kamene je i vytvoření skalní stěny.

Robustní a stálý obklad

Skalní stěna představuje velkou plochu obloženou různě opracovaným kamenem. Podle místa zasazení můžete pracovat s hladkými pravidelnými plochami, krásně však vyniknout i strukturou odlišené jednotlivé části. Kamen vytváří barevné žilkování, tónování a různé proměny, které vytvoří elegantní kulisu. Barvy se navíc můžou podle typu horniny proměňovat i v závislosti s dopadajícím sluncem a denní dobou. Nejčastěji se využívá mramor nebo pískovec. Vhodný je i kvarcit nebo porfyr. Jednotlivé díly v tloušťce cca 3-5cm se k sobě lepí. Rohové díly jsou předpřipraveny řezáním, aby utvořily pevný rámec celé stěny.

Výhodou přírodního kamene je maximální odolnost a stálost. Při obkladu v interiéru není vystaven přílišné zátěži a tak je možné pracovat i s tenčími díly. Je naprosto ideálním obkladem namáhaným prostor jako je koupelna, kuchyně. Vyniká jako krásný obklad kolem krbů. Při usazení ve venkovním prostředí představuje jistotu ve stále krásném vzhledu. Nenasakuje vodu, nestárne. Speciální prostředky můžou kámen impregnovat a ošetřit vůči vlivu stálého vlhka a spádové vody a brání usazení mechů.

Porfyr a kvarcit

Porfyr je pro budování skalní stěny ideálním materiálem. Tato hornina je velmi odolná vůči zátěži i povětrnostním vlivům a velmi oblíbená díky vytváření dokonale rovných desek. Krásné odstíny v barvách šedo-hnědé, červeno-rezavé, šedo-červené (do vínova) nebo rezavé podtrhnou vzhled zahrady i domu. Porfyrové kamenné desky vyniknout v pravidelném i nepravidelném formátu. Díky vysoké pevnosti jimi můžete vytvořit i chodníčky nebo doplnit příjezdovou cestu. Jsou schopné odolat i jako extrémní pojezdová zátěž. Porfyr není třeba ošetřovat impregnací.

Řecký kvarcit doplní venkovní prostory odstíny světle šedé, dokáže vytvářet originální kresby s kombinací šedo-béžové i šedo-zelené. Tento přírodní kámen se vyjímá jak v interiéru, tak v exteriéru, kde mu nevadí ani uložení do zásypu nebo do trávy. Ani řecký kvarcit není třeba ošetřovat impregnací. Velmi zajímavou možností je brazilský kvarcit, výjimečný svou barvou. Volit můžete žlutou, růžovou nebo zeleno šedou. V interiéru i exteriéru tyto barvy podtrhne i příjemná struktura. Kamenné desky vytvoří příjemnou pohodovou atmosféru bez dalších doplňků nebo složitých instalací. Brazilský kvarcit se velmi často využívá i jako dlažba venkovních bazénů. Kamenné desky nekumulují teplo a zůstávají na dotek příjemně vlažné i v horkém létě. Kamenné desky je však nutné ošetřit impregnací.

Skalní stěny vyniknou jako řešení obvodového plotu, venkovnímu sezení nebo terase dodají originální vzhled. V interiéru zaujmou a dotvoří atmosféru celého prostoru. Prohlédněte si realizované stěny a inspirujte se, skalní stěna plně vyhoví i představám náročných bytových designérů.

Joomla SEF URLs by Artio

O nás


Nabízíme přírodní kámen pro dlažby, obklady v interiérech i exteriérech, kámen pro suché zídky nebo zdění, kamenné schody, parapety, záklopové desky pro studny, sloupky, valounky atd.  V sortimentu máme štípaný přírodní kámen Porfyr z Itálie, Andezit ze Slovenska, Rulu (Gneis) z Bulharska, Křemenec (Kvarcit) z Brazílie a Řecka, Pískovec z Maďarska a Travertin z Turecka. Kámen je dodáván v nepravidelných i pravidelných tvarech, štípaný i řezaný např. kamenné obkladové pásky. Dále nabízíme malty pro pokládku, lepidla a spárovací hmoty firmy quick-mix, přípravky pro čištění, impregnaci a údržbu přírodního kamene firmy Moeler Chemie z Německa. 

Návštěvníkům a zákazníkům našich prodejen v Českých Budějovicích, Brně, Táboře, Strakonicích a Praze poskytujeme služby od návrhu a užití přírodního kamene, přes poradenství a jeho prodej až po konečnou údržbu.

Prodej je možný již od 1m2, 1kg nebo 1 kusu dle druhu zboží.

Webové stránky využívají k co nejlepšímu poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.