Jak postupovat při nákupu kamene

Nejprve je potřeba změřit plochu, kterou chcete kamenem obkládat a nebo dláždit. Nepravidelný kámen je na paletách skládán do vrstev, kde mezery mezi jednotlivými kameny bývají od 1cm do 10cmprůměr tedy uvádíme cca. 5cm

Nepravidelný plochý kámen

Při pokládce kamene - samotné realizaci dlažby či obkladu - při tloušťkách kamene který nabízíme, doporučujeme šíři spáry cca.2-3cm. (V souvislosti s technologickými postupy při použití cementových spárovacích hmot). Existuje pravidlo:  jak je spára hluboká, tak by měla být široká.(Spára v řezu = čtverec). Při tomto faktu dojde tedy logicky ke zmenšení spáry (mezery) mezi kameny na m2 oproti tomu, s jakou spárou jsou paletovány a dodávány. Tím se zvýší jejich spotřeba. Proto doporučujeme při spáře 2-3cm koupit o 20% m2 (vrstev) kamene navíc. 

Při prodeji nepravidelného kamene myslíme i na tento fakt, a tak je jeho cena přepočítána a udávána za 1 m2 s cca 5 cm spárou, ne za 1 m2. Pakliže by se jednalo o prodej kamene 1m2 beze spár, dostali bychom se k desce pravidelného tvaru 1x1m, a jeho cena by byla daleko vyšší. 

Nepravidelný kámen v tomto provedení nelze nijak přesněji změřit na plochu a při jeho proměnlivých tloušťkách, ani zvážit, abychom se bez odchylky dostali k tomu, kolik m2 kamene si koupit a odvézt domů. Zvážit by šel – a následně převézt na m2 – za předpokladu, že by tento nepravidelný kámen byl dodáván v konstantní tloušťce.

Například u kamene v tloušťce 2-4 cm: 

  • zvážíme 1m2 kamene o tlušťce 4 cm a dostaneme se k nějaké váze
  • zvážíme 1m2 kamene o tlušťce 2 cm a váha bude oproti kameni tl. 4 cm poloviční !!!

Takže se opět jedná o velice nepřesný údaj.

Může se proto stát, že si budete muset při větší obkládané nebo dlážděné ploše kámen dokoupit, a nebo vám i nějaký kámen zbyde. Ale to už je úděl tohoto nepravidelného kamene.

Aby byla tato odchylka co nejmenší, neustále kontrolujeme příchozí palety s kamenem, jak jsou skládané, jaká je jeho kvalita, a při sebemenším náznaku pochybení ze strany dodavatele (kamenolomu) jakoukoli nesrovnalost okamžitě řešíme. Naše dodavatele pravidelně v lomech navštěvujeme a kvalitu kamene kontrolujeme přímo na místě. 

Pravidelný plochý kámen

Oproti nepravidelnému kameni má tu velkou výhodu, že ho lze přesně změřit. I u tohoto kamene se z praxe doporučuje koupit o cca 10% kamene navíc. Zde se ale jedná o tzv. „PROŘEZ“, ke kterému dochází při již zmíněném dláždění nebo obkládání.

Ostatně i keramické obkladačky do koupelny se kupují s tímto navýšením. U složitějších ploch – v závislosti na velikosti dlaždice – může dojít a dochází k rozdílnosti procent tzv. „PROŘEZU“.

Máte-li dotazy, neváhejte nás kontaktovat osobně, telefonicky, či emailem. Rádi vaše otázky zodpovíme a odborně poradíme.

Za tým BIRO-D

Daniel Bíro