Obklady z přírodního kamene

Přírodní kámen v sobě skrývá eleganci jemné kresby i odstínů. Podle povrchové úpravy nabízí vysoký lesk, ale i mat nebo jemnou strukturu, která dokonale doplní styl interiéru. Dodá originální vzhled a podtrhne váš smysl pro detail a kvalitu. Obklady z přírodního kamene jsou investicí do trvale krásného řešení.

Porfyr, kvarcit, rula

Nejčastěji používanými kameny jsou porfyr, kvarcit a rula.

Porfyr nabízí dokonalou rovinnou plochu. Díky velké odolnosti je univerzální volbou pro interiéry i venkovní prostředí. Příjemné odstíny šedo-hnědé, červeno-rezavé, šedo-červené (do vínova) nebo rezavé pozvednou eleganci každého prostoru. Pracovat můžete s nepravidelným formátem pro obklady i dlažbu, do zahrady můžete umístit silnější nášlapné plochy. Neméně zajímavou variantou jsou pravidelné útvary, štípané kostky nebo valouny. 

Další možností je řecký kvarcit, typicky světle šedé desky je možné vybírat v pravidelných i nepravidelných tvarech. Je vhodný pro pokládku dlažby i pro řešení obkladů. Výjimečná odolnost dovoluje umístit nášlapné desky přímo do trávy. V interiéru dodá originální styl přechody od jemné šedé do béžové nebo zelené. Porfyr ani kvarcit není třeba upravovat impregnací.

Pokud chcete doplnit interiér dalšími barvami - žlutou, růžovou nebo zeleno šedou, pak je skvělou volbou kvarcit brazilský. Zajímavá struktura kamenných desek vytvoří příjemnou atmosféru a zajistí i velmi dobré izolační vlastnosti. Brazilský kvarcit se s velkou oblibou používá i jako dlažba kolem venkovních bazénů. Dobré izolační vlastnosti pohlcují UV záření a desky zůstávají na dotek příjemně vlažné i v horkých letních dnech.

Dalšími velmi oblíbenými přírodními kameny jsou například pískovec a vápenec.

Pískovec  nabízí zajímavou hru teplejších odstínů. Štípaný kámen nemá zřetelný rub a líc, při sestavování obkladů tak můžete volně zacházet a kombinovat obě strany. Nejoblíbenější formou jsou tenké pásky, které lemují zdi nebo vytváří větší plochy - třeba kolem krbů a kamen.

Bledá světlá barva vápence je krásnou volbou i pro menší interiéry, které svou světlostí dokáže opticky zvětšit. Vápenec se lehce opracuje a matný povrch navíc může ozvláštnit často velmi dobře zachovaná kresba fosílií. Originální řešení podtrhne styl obývacího pokoje, vstupní haly nebo opět - kuchyně a jídelny.

Bohatý výběr barev i kresby

Mezi kameny najdete i další inspiraci - travertin, či břidlice.. Vždy záleží na vaší preferenci vzhledu i očekávaných vlastnostech. Kámen však vždy představuje krásnou plochu, která po instalaci nevyžaduje složitou údržbu. Skvěle zachovává původní styl - historickým objektům pomůže navázat a zachovat jednotnost. U moderně vybavených interiérů podtrhne originalitu a zajistí krásnou základnu pro další vybavení. Kámen výborně kombinuje s dřevěným nábytkem, ale i kovem, sklem. Může využívat barevnou kompozici nebo tvořit jemnou elegantní kulisu.

Přírodní kámen nabízí uplatnění nejen v obložených plochách. Správnou barvu i strukturu můžete najít i pro pracovní desky v kuchyni, parapety nebo stupně schodišť. Krásnou dekorací jsou pak i sošky nebo vázy. Nebojte se vybírat pevné a těžké materiály. Skvěle doplní váš byt a dodají mu nestárnoucí eleganci.