Porfyr a jeho využití

Přírodní kámen se s velkým zájmem vrací do návrhů domů, interiéru bytů i zahradních úprav. Vysoce odolný a pevný materiál vyniká tvarovou i barevnou stálostí, nevyžaduje téměř žádnou údržbu a s jistotou si zachová perfektní vzhled i funkční vlastnosti po desítky let. Nabízí zajímavé barevné odstíny i strukturu, která dodá venkovním i vnitřním prostorám jedinečný styl a originalitu.

Vysoká pevnost a odolnost

Kamenná dlažba Porfyr - šedo červenýPřírodní kámen je možné využít jako obkladový materiál. Má dobré izolační vlastnosti a s vysokým účinkem ochrání zdivo. Je skvělým materiálem i pro kamenné dlažby, chodníky, kamenné obrubníky nebo pochozí plochy verand a teras. Bez změn v pevnosti se skvěle vyrovnává se střídáním teplot, působením UV záření i přímým stykem s vodou.

Porfyr patří mezi nejoblíbenější typy hornin. Kromě vysoké odolnosti vůči zátěži nabízí i krásné zbarvení. Pořizovací cena řadí porfyr mezi dostupný materiál a bez vysoké investice dovoluje zajistit obložení nebo obkládku i velkých ploch.

Odstíny červené, růžové, fialové

Kamenný obklad Porfyr - nepravidelný, rezavýPorfyr patří mezi vyvřelé horniny s obsahem velkých krystalů živce nebo křemene. Je spojený s místem nálezu s ložisky mědi, molybdenu, kobaltu a wolframu, rud, které mu propůjčují charakteristické zbarvení. Obecně dříve jméno porfyr zahrnovalo všechny červeně zbarvené horniny, které se používaly pro dekorativní účely. Přírodní kámen je známý již od dob antiky. Původně se používal pro vedení ozdobných prvků okolo oken a dveří, zakončení sloupů. Nálezy dochovaly využití i jako kamenné stoly, parapety, části schodišť. 

Skvělé řešení chodníků, cest i nášlapných ploch

Kamenná dlažba - porfyr - nepravidelný červeno rezavýHornina je odolná vůči zátěži i povětrnostním vlivům. Ani po delší době neztrácí sytost barev, povrch nešedne. Originální zbarvení se zajímavě proměňuje v závislosti na denní době i dopadu světla. Barvy šedo-hnědé, červeno-rezavé, šedo-červené (do vínova) nebo rezavé perfektně zapadnou do okolí zelených zahrad. Skvěle vyhoví rustikálně řešenému domu, ale i moderním stavbám. Porfyrové kamenné desky nabízí několik variant pro řešení kamenných obkladů i dlažby. Pravidelné pásky působí elegantně a klidně. Živější a originálnější jsou štípané plochy v nepravidelném tvaru, které můžou vytvářet nápadité mozaiky. Možným řešením je také zapuštění nášlapných kamenů přímo do udržovaného trávníku a vést jemnou nenápadnou cestu. 

Porfyr je vhodný i pro pokládku podlah na terasách, venkovního sezení nebo kolem bazénu. Není třeba jej ošetřovat impregnací, což se projeví jako velká výhoda v minimální údržbě. Projděte si realizované plochy v zahradách nebo v obkladech domů a inspirujte se. Porfyr může být elegantním řešením i vašeho domu.

Kamenná dlažba - porfyr pravidelný tvar

Na závěr je důležité zdůraznit správné použití termínu: správně se píše "porfyr", nikoliv "porfir". Toto malé upozornění vám pomůže vyhnout se záměně a ušetří vám čas při vyhledávání této horniny. Pamatujte, porfyr s "y" je správně. Naopak porfir s "i" správně není.