Valouny – perfektní doplněk každé zahrady

I zahrady si pohrávají s trendy. Hitem posledních let je tzv. minimalismus. Plochy se neosazují hustou výsadbou, před užitnými záhony se dává přednost elegantně vybavenému prostoru. Jednoduchý čistý styl dává hlavní slovo upravenému trávníku, liniím chodníkům a nášlapným plochám. Důraz se klade na komfortně zařízené venkovní sezení, které může mít podobu otevřené pergoly nebo zčásti chráněného přístavku se střechou.

Přírodní materiály hrají prim

Na pozadí upravené zelené plochy se vyjímají nejlépe přírodní materiály – tedy dřevo a kámen. Dokonale můžete sladit styl domu s konstrukcí venkovního sezení i pochozích ploch. Stejné materiály a barvy můžou příjemně spojit hlavní stavební prvky a propůjčit jim originální podobu. 

V jednoduchosti je krása a při zařizování domu a jeho okolí to platí dvojnásob. Kámen představuje naprosto ideální materiál, který vyniká pevností a odolností. Obklady, podlahy i stezky z valounků se vyrovnají se spádovou vodou, sněhem, výkyvy teplot i přímým UV zářením. Pro jejich trvale krásný vzhled přitom nemusíte dělat téměř nic. 

Cestičky a lemy

Nejčastěji se volí kámen pro výplň cest. Pohrát si můžete s dlaždicemi nebo štípaným kamenem v pravidelných útvarech, ale vyplněná plocha drobnými valounky působí živěji. Využít můžete pestrou škálu barev. Říční valounky je možné kombinovat v odstínech od čistě bílé, přes šedou, tóny růžové, zelené i žluté. Vytvořit můžete jednolitou plochu, ale i směs. Barvou valounků se snadno přiblížíte dominantnímu odstínu omítky domu.

Valounky můžou převzít roli zdobné výplně i u záhonů. Túje nebo další okrasné křoviny můžou obklopit drobné ostrůvky, které vytvoří krásný kontrast se zelenou plochou. Další možností je vytvořit nápaditý lem kolem okrasných záhonů.

Výrazné prvky

Zajímavým řešením je také využití velkých valounů pro zátiší. Můžete popustit uzdu fantazii, vybrat zajímavě tvarované kameny, barevně zvýrazněné a umístit je do vlastní skulptury. Nápadný prvek přitáhne pozornost a skvěle zapůsobí. Dominantní seskupení valounů můžete umístit do čela zahrady, skvěle se vyjímá v předzahrádce. Okolí můžete osadit skalničkami a vytvořit malé skalní království.

Nechte se inspirovat. Moderní kamenictví nabízí řadu možností, jak oživit velkou i malou plochu zahrady. Práce s kamenem je kreativní a přinese krásné výsledky.