Vraťte starému kameni mladistvý vzhled

Přírodní kámen je skvělou volbou v interiéru i venkovním prostředí. Představuje mimořádně odolný a stálý materiál, vyrovná se s přímým UV zářením, vodou, vlhkostí, skvěle se vyrovná s mechanickým zatížením. Nabízí využití pro pochůzku, jako podlaha i pevný chodník, nebo dokonce jako povrch příjezdové cesty. Vynikne také jako obkladový materiál, elegantně řeší i stavební prvky, kterými jsou schody nebo parapety. Své místo má i v řešení detailů, ozdobných nádob, desek stolů.

Zastavte přirozené stárnutí 

I přes vysokou odolnost a stálost se na kameni časem projeví drobné změny. Stárnutí probíhá pozvolna, nemusíte se bát, že nově vybrané obklady budete muset složitě udržovat. Renovace nebo čištění stop stárnutí přichází v úvahu až třeba po desítkách let. Pokud máte ve správě starší objekt, pak se nabízí obecně několik metod pro obnovu vzhledu kamene. Mechanické, chemické nebo kombinace obou variant dokáže zahladit i výrazné kazy a vrátí plochám původní živý vzhled. Vždy je důležité vyhodnotit míru znečištění, druh kamene a také místo, kde se prvek nachází. Jinou péči budou vyžadovat rovné velké plochy podlahy, jinak musíte zacházet se zdobnými prvky v obkladech oken.

Mechanické čištění

Čištění kamene můžeme dál rozdělit na mokrou a suchou cestu. V obou případech dochází k fyzickému obroušení povrchu. Jedná se o odstranění cca 1 mm vrstvy. Povrchu se vrátí rovnost, znovu se zvýrazní barva i vzhled. Pro suchou metodu můžete využít kartáče a brusky, mokré čištění probíhá pomocí silného proudu vody a za pomoci přidaného abraziva. Mokrá metoda není vhodná pro jemné detaily nebo čištění interiéru, protože abrazivo a vlhkost mohou narušit i okolní materiály a přidávají práci s následným úklidem. 

Jednoduché a efektní

Pokud řešíte nevzhledné skvrny, mechy, lišejníky nebo stopy po graffiti, pak je vhodnější a šetrnější volbou čištění chemické. Speciální prostředky kombinují účinné složky, které si poradí s biologickými skvrnami i nánosy laku. Konkrétní použití doporučuje výrobce, po čištění je třeba plochu dostatečně opláchnout a zbavit zbytků čističe.

Závěrem čištění se doporučuje ošetřit nebo dokonce impregnovat povrch dalšími prostředky, které brání opětovnému rozvoji hub a mechů, snižují možnost ušpinění a také odpuzují vodu. Do otevřených pórů se rychle znovu dostanou malé i větší nečistoty a namáhavá práce by přišla vniveč. Kámen si impregnací udrží žádaný vzhled delší dobu a vám do budoucna ušetří práci s opětovnou renovací.