Kámen v zahradě využijte s fantazií

Kámen patří mezi nejdéle používané stavební i okrasné materiály a bez jakýchkoli pochyb patří i do moderní zahrady. Přírodní materiály nabízí pestrou škálu barev, různé velikosti i formy zpracování. Kámen můžete využít jako pevný a solidní základ pro pochozí plochy chodníků, příjezdových cest, ale i nášlapů v zeleném trávníku. Kamenem můžete olemovat záhony, zkrášlit přírodní jezírko nebo jej začlenit do originální kompozice. Nebojte se vrátit ke kořenům, zasazení kamene do prostoru se vždy odmění originálním vzhledem.

Luxusní a stálý 

Přírodní kámen se vyrovná s působením vody, vlhkosti, přímým UV zářením a zastane své pevné místo s minimální stopou stárnutí. Je dostatečně pevný a odolný i vůči mechanickému zatížení. Kameny vložené do betonového základu nebo v podobě tenkých obkládacích pásků vytvoří dokonalou plochu.

Obklady můžete vést po obvodu domu do konkrétní výšky, olemovat vstup a okna, ale nemusíte se bát ani pokrýt celou plochu zdiva. Stejným nebo zajímavě kontrastním odlišením můžete řešit také obvodovou zídku nebo spodní část plotu. Obkladový kámen nabízí barvy od jemných světlých, které rozjasní prostor a opticky jej zvětší. Zaujme i tmavými odstíny nebo atraktivní červenou, žlutou nebo zelenou. 

Pevný podklad

S oblibou se kámen používá pro příjezdové cesty a chodníky. I zde máte mnoho variant na výběr. Pravidelná dlažba vytvoří zajímavý základ, ten můžete oživit kombinací barev. Pohrát si můžete i s nepravidelnými tvary poskládanými do pevného rámce. 

Zahrádkou vás provedou velké nášlapné plochy, které dokonale vyplní bezpečnou pochozí plochu a přitom nepřidělají práci při sekání trávy a ani další údržbě. Přírodní kámen vytvoří luxusní prostředí v pokládce podlahy ve venkovním sezení nebo na terase. 

Valouny – užitečné a originální

Speciální úpravy vám dovolí valouny. Obroušené hrany a krásné jemné barvy oživí záhony, lemy jezírek. Volně ložené valouny perfektně doplní listnaté rostliny. Inspirovat se můžete v krásných japonských zahradách, které umí dokonale snoubit živoucí zelenou se stálostí a krásou kamene. Velké solitéry vyjádří a podtrhnou styl zahrady a vykouzlí krásné meditační místo.

Další z možných variant je práce s barevnými štěrky. Valouny mohou tvořit pevnou linii, která povede cestičku nebo lem okrasného místa. Vnitřní prostor pak originálně zaplní drobnější štěrk. Vytvoří nové barevné kontrasty a tóny oživí.

Zapomenout nemůžeme ani na skalky. Kameny můžete poskládat do určené plochy v různém sklonu. Třeba i hluchý kout nebo nerovný terén proměníte v krásné místo zaplněné kvetoucími a stále zelenými rostlinami. Snadno a s minimální údržbou navodíte dojem horské krajiny.

Nebojte se experimentovat a projděte si realizované zahrady a domy pro inspiraci. Kámen je jedinečným materiálem a rozhodně si zaslouží vaši plnou pozornost.