Štípané kostky z přírodního kamene

Přírodní kámen se vrací do realizací chodníků, příjezdových cest a lemů v zahradách. S velkým úspěchem střídá betonové desky, které byly dříve hojně používány. Na místo fádní šedé plochy bez většího nápadu a změn se využívá kámen v mnoha odstínech a v různé struktuře. Štípané kostky se snadno pokládají, dávají na výběr ve velikosti a umožňují variabilně upravit chodník nebo cestu do pravidelných útvarů nebo nápaditých mozaik. Přírodní kámen se barevně proměňuje během dne, každým svým dílkem je originální a podtrhne eleganci domu i jeho okolí. 

Porfyr - inspirace ze starého světa

Porfyr se využívá ve stavebnictví již od dob antiky. Původní termín z řeckého porphyreos odkazuje na typicky červené zabarvení s krystaly velkých bílých živců. V Římě se porfyr využíval ke zdobným prvkům, později i k dláždění. Tehdejší umělci cenili půvabné zbarvení, výrazné proměny i skvělou odolnost a pevnost.

Ideální řešení pro zahradu

Porfyr je univerzálním materiálem, který je možný uplatnit ve vybavení interiéru i exteriéru. Vynikne jako venkovní dlažba i obklady. Štípané kostky mají hrubší povrch, ale zachovávají dokonalou rovinu. Jsou skvělým řešením pro pojezdové plochy. Jednotlivé kostky můžete usadit v pravidelné čtvercové ose, pohrát si můžete i s kombinací různých velikostí a střídat kámen v podobě přesné dlaždice a nepravidelných útvarů. Porfyr dokáže vytvořit dojem dokonalé roviny bez plastických efektů. Jednolitou plochu je však možné snadno oživit. Stačí zapustit spáru mezi kameny o 5 mm a více.

Nevýhodou porfyru je akumulace tepla. Kámen přejímá teplo ze slunce a s dlouhým efektem jej udrží. Dobře uvažte začlenění porfyru do okolí bazénu nebo v bezprostřední blízkosti terasy nebo vchodu, kde byste později chtěli komfortně přecházet bosou nohou.

Mimořádná odolnost

Přírodní kámen obecně si zaslouží pozornost pro svou pevnost a stálost. Dokáže odolávat přímému UV záření, dešti, vlhkosti i velkým proměnám teplot. Je zárukou skvělého vzhledu v několika desetiletích. Neztrácí barvu ani tvar. Pořízením chodníků nebo obložení domu podtrhnete jedinečný vzhled celého okolí. Kámen, zelené plochy a dřevo vytváří pohovou klidnou atmosféru a upozorní na váš dobrý vkus. V následujících letech vám navíc ušetří práci s obnovou původního vzhledu nebo nutnými opravami.