Lepení a spárování: co použít?

Přírodní kámen nabízí mimořádnou odolnost a stálost. Obklady, dlažby i dekorační prvky vytvoří pevný základ interiéru. Odolají vysokému mechanickému zatížení, styku s vodou i vlhkostí, jsou tvarově i barevně stálé. Jsou ideálním materiálem i pro řešení venkovních prostor. Svému okolí navíc propůjčí nezaměnitelnou eleganci a krásu. Vybírat můžete kámen v jemných odstínech béžové, šedé, růžové, ale i s nádechem výraznější kresby. Výjimečně působí syté barvy. Povrch kamene nabízí možnosti volby jemné i hrubší zrnité struktury nebo vysokého lesku. Přírodní materiál povznese úroveň domu i zahrady. 

Spárovací hmoty

Pokládka chodníků nebo instalace obkladů vyžaduje přesné měření, ale také kvalitní spárovací a lepící hmoty. Kámen můžete využít v podobě opracovaných pravidelných i nepravidelných ploch, v proužcích nebo jako valounky. Vždy je však třeba materiál pevně zajistit. Pro spárování obkladů z kamene, cihlových pásků a pohledového zdiva všech typů doporučujeme maltu s přísadou trassu. Ideální konzistence dobře vyplní i minimální mezery, dobře se zpracovává a rychle se vytvrzuje. Po vytvrdnutí je odolná proti působení deště a mrazu, je tedy vhodnou alternativou pro jakékoli prostředí. Spárovací hmota by měla barevně ladit s obklady, výrobce nabízí 7 odstínů, kterými se bez problémů přiblížíte zvolené barvě. Spárovací hmoty jsou připravené pro aplikaci ruční i pro strojní zpracování.

Flexibilní a pevné 

Lepící složky musí plně vyhovět namáhání podkladu. Druh hmoty je třeba vybírat i podle místa určení. Pochozí dlažba, stupně schodiště nebo venkovní chodníky vyžadují složky, které dodají ploše jemnou vůli. Zajistí pokládku a předejdou nežádoucímu uvolňování exponovaných částí. Okraje chodníku, hlavní průchozí prostor zůstane beze změn a nebude třeba po delší době řešit nápravy. Bílé flexibilní stavební lepidlo je optimální volbou pro lepení mramoru, přírodního kamene a keramických obkladů a dlažeb. Po aplikaci je prostor pochozí již po 24 hodinách, plocha je plně zatížitelná po 7 dnech.

Pokládka kamene

Osazení venkovních prostor kamenem vyžaduje pevnější a odolnější přísady. Spádová voda ovlivní pevnost plochy, zatékáním do spár a zejména v kombinaci s působením vysokých teplot nebo teplot pod bodem mrazu, může vážně narušit celistvost pokládky. Opravy jsou nákladné a vyžadují značnou zručnost. Malta s přísadou trassu pro zdění i pokládku kamene dokáže perfektně vyplnit veškeré plochy a zajistí ideální lože, ve kterém se pevně zajistí pokládaný materiál a předejde se jak uvolnění, tak postupnému poškození. Pro chodníky, které jsou v zimě ošetřeny solí, je v nabídce upravená i soli odolná varianta. 

Přírodní kámen oživí váš dům a zahradu a bude krásným a plně funkčním stavebním prvkem. Kvalitními spárovacími hmotami prodloužíte životnost pokládky i obkladů a předejdete pozdějším opravám. Specializovaný obchod vám doporučí vhodné materiály s ohledem na prostory i budoucí zatížení.