Jak postupovat při nákupu kamene


JAK POSTUPOVAT PŘI NÁKUPU KAMENE

Nejprve je potřeba změřit plochu, kterou chcete kamenem obkládat a nebo dláždit.

NEPRAVIDELNÝ PLOCHÝ KÁMEN

Nepravidelný kámen je na paletách skládán do vrstev, kde mezery mezi jednotlivými kameny bývají od 1cm do 10cm, průměr tedy uvádíme cca. 5cm

Při pokládce kamene - samotné realizaci dlažby či obkladu - při tloušťkách kamene který nabízíme, doporučujeme šíři spáry cca.2-3cm. (V souvislosti s technologickými postupy při použití cementových spárovacích hmot). Existuje pravidlo:  jak je spára hluboká, tak by měla být široká.(Spára v řezu = čtverec). Při tomto faktu dojde tedy logicky ke zmenšení spáry (mezery) mezi kameny na m2 oproti tomu, s jakou spárou jsou paletovány a dodávány. Tím se zvýší jejich spotřeba. Proto doporučujeme při spáře 2-3cm koupit o 20% m2 (vrstev) kamene navíc. 

Při prodeji nepravidelného kamene myslíme i na tento fakt, a tak je jeho cena přepočítána a udávána za 1 m2 s cca 5 cm spárou, ne za 1 m2. Pakliže by se jednalo o prodej kamene 1m2 beze spár, dostali bychom se k desce pravidelného tvaru 1x1m, a jeho cena by byla daleko vyšší. 

Nepravidelný kámen v tomto provedení nelze nijak přesněji změřit na plochu a při jeho proměnlivých tloušťkách, ani zvážit, abychom se bez odchylky dostali k tomu, kolik m2 kamene si koupit a odvézt domů. Zvážit by šel – a následně převézt na m2 – za předpokladu, že by tento nepravidelný kámen byl dodáván v konstantní tloušťce.

Například u kamene v tloušťce 2-4 cm: 

  • zvážíme 1m2 kamene o tlušťce 4 cm a dostaneme se k nějaké váze
  • zvážíme 1m2 kamene o tlušťce 2 cm a váha bude oproti kameni tl. 4 cm poloviční !!!

Takže se opět jedná o velice nepřesný údaj.

Může se proto stát, že si budete muset při větší obkládané nebo dlážděné ploše kámen dokoupit, a nebo vám i nějaký kámen zbyde. Ale to už je úděl tohoto nepravidelného kamene.

Aby byla tato odchylka co nejmenší, neustále kontrolujeme příchozí palety s kamenem, jak jsou skládané, jaká je jeho kvalita, a při sebemenším náznaku pochybení ze strany dodavatele (kamenolomu) jakoukoli nesrovnalost okamžitě řešíme. Naše dodavatele pravidelně v lomech navštěvujeme a kvalitu kamene kontrolujeme přímo na místě. 

PRAVIDELNÝ PLOCHÝ KÁMEN

Oproti nepravidelnému kameni má tu velkou výhodu, že ho lze přesně změřit. I u tohoto kamene se z praxe doporučuje koupit o cca 10% kamene navíc. Zde se ale jedná o tzv. „PROŘEZ“, ke kterému dochází při již zmíněném dláždění nebo obkládání.

Ostatně i keramické obkladačky do koupelny se kupují s tímto navýšením. U složitějších ploch – v závislosti na velikosti dlaždice – může dojít a dochází k rozdílnosti procent tzv. „PROŘEZU“.

Máte-li dotazy, neváhejte nás kontaktovat osobně, telefonicky, či emailem. Rádi vaše otázky zodpovíme a odborně poradíme.

Za tým BIRO-D

Daniel Bíro

 

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.